Czerwiński Damian

O mnie

Absolwent Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żyrzynie – 2002/2003.

Damian Czerwiński urodził się w Lublinie w 1990 r. Mieszka w Żyrzynie. Jest absolwentem Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej Puławach. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, ma za sobą udział w znaczących konkursach plastycznych sztuki osób niepełnosprawnych, gdzie zdobywał wyróżnienia i nagrody, m.in.
w 2016 r. został laureatem I Nagrody w Konkursie ,,Szukamy Nikifora” w Siedlcach. – 2018 Grand Prix w konkurs Szukamy Nikifora

Twórczość

Brał udział plenerze organizowanym przez fundacje Leny Grochowskiej w Łochowie.

W 2022 roku był organizatorem i kuratorem pleneru letniego osób niepełnosprawnych w Łochwie „Pałac i Folwark Łochów” prowadzonym przez firmę Arche.

w 2023 r bierze udział w festiwalu „Łączy Nas Sztuka” organizowanym przez fundację Leny Grochowskiej i firmę Arche  z udziałem profesora Stanisława Baja.

Ważniejsze wystawy indywidualne chronologicznie:

2007r 2009r Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach

2010r Biblioteka nr 2 im Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

2012r Dom Chemika w Puławach

2017r Galeria Art Brut w Lublinie

2019r Hotel Arche w Lublinie

2023r  Dom Kultury LSM w Lublinie

2020r w Gminna Biblioteka Publiczna Żyrzynie

I kalka wystaw zbiorowych – brał udział w Przeglądach środowiska artystycznego Powiatu Puławskiego- organizowanych przez Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika

w 2022r  i w 2023r. brał udział w Kanale Sztuki w Kazimierzu Dolnym organizowany przez Kazimierską Konfraternię Sztuki.

 20021 Grand Prix w konkurs sztuki niepokonalnej „Szukamy Nikifora” – organizator fundacja Leany Grochowskiej „to My”, dwukrotnie pierwsze miejsce w tym samym konkursie w dwóch edycjach

2011 Otrzymał stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Lubelskiego

2023 Wyróżniony w konkursie „Życie jest Podrożą” – organizator Państwowy Fundusz Niepełnosprawnych.

Wiele innych wyróżnień w licznych konkursach.

Malarstw0 Damiana oparte jest na pasji przeżywania pejzażu, architektury, natury. Jego obrazy są pełne cudownych kolorów, jakże wspaniale dobranych, a także kształtów i myśli. Przez jego sztukę prześwituje coś głębszego, widać, że Autor ma do czynienia z Sacrum. Dąży do niego, a nawet myślę, że czasami jest naprawdę blisko. Nie odtwarza świata mimetycznie, lecz próbuje sięgnąć istoty rzeczy. Stosowana przez Autora kreska jest dynamiczna, śmiało stawiana, określa ekspresję przeżywania świata przez niego. Zwykły pejzaż, dom, kościół jest wielokrotnie wzmocniony przez głębię przeżyć autora. Kreska, plama, kompozycja, zdecydowane pociągnięcia pastelą są stosowane przez malarza z pełną premedytacją, nic tu nie jest przypadkowe i oddaje piękno i głębie świata przedstawianego przez Autora. Warto, naprawdę warto zagłębić się w świat przedstawiony przez Damiana Czerwińskiego.

                                                                                                   Tomasz Bachanek artysta Malarz

 

Artysta Damian Czerwiński o początku drogi artystycznej.

Moje malowanie zaczęło się już w szkole podstawowej na zajęciach plastycznych z Mistrzem Markiem Andałą, który zaciekawił mnie techniką pastelu olejnego i jego szerokiego zastosowania, do tego stopnia że te pastele są ulubioną techniką mojej pracy twórczej do dziś.

Galeria prac

Scroll to Top