Strzyżyński Zbigniew

O mnie

Urodzony w 1955 r. w Nałęczowie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Politechnikę Warszawską, Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby prof. Sławomira Mieleszki, studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, rysunkiem, grafiką i malarstwem.

Nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Komisarz Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. Andriollego oraz Nałęczowskiego Biennale Sztuki Najmłodszych. Współorganizator międzynarodowego konkursu plastycznego Świat w oczach najmłodszych.

Autor kilkudziesięciu tekstów artystycznych i wywiadów z artystami.

Należy do wielu stowarzyszeń i związków twórczych m.in. do: Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Artystów Rzeźbiarzy, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa (od 1991 r. w Zarządzie TPN), Grupy Artystycznej Kontrast.

Twórczość

Brał udział w ponad 140 wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, zorganizował 7 wystaw indywidualnych. Otrzymał 14 nagród i wyróżnień w konkursach artystycznych. Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Zrealizował m.in. pomniki w brązie Bolesława Prusa w Nałęczowie w 2002 r. we współpracy ze Stanisławem Strzyżyńskim i Hrabiny Marii Rességuier, Nisko 2013 (współpraca Andrzej Oboz).

Galeria prac

Scroll to Top